Türkiye'nin En Kapsamlı Saç Ekimi Platformu


Saçlar Neden Dökülür?

Saç dökülmesini tetikleyen unsurlar arasında bayanlarda ve erkeklerde iki bölüme ayırabiliriz. Saç dökülmesi nasıl tedavi edilir ve tamamen saç dökülmesi sorunu yaşayan kişiler prp destekli saç ekimi işlemiyle nasıl bir yol izlemelidir.

Bu yazımızda öncelikle saç dökülmesinin nedenlerinin tedavileri ve daha sonra ise saç ekimi işlemlerinin nasıl yapıldığı hakkında bilgiler ve sonrasında sıkça sorulan sorulara yanıtlar verelim istedik.

Buyurun beraber okuyalım.

Erkeklerde saç dökülmesi %99 genetik sebeplere bağlıdır. Dedelerimizden ve babalarımızdan, anne veya baba tarafından gelen genlerle saç dökülmesi kişiye kodlanmıştır.

Erkek bayan saç dökülmesi


Dünya genelinde maalesef üç erkekte ikisinde az ya da çok saç dökülme problemi bulunmaktadır.

Bayanlarda saç dökülmesi dünya genelinde %45 oranlarındadır. Bayanların oldukça fazla kimyasal madde içeren saç boya bakım ürünlerinin kullanımında perma röfle gibi saçı bozan fiziksel etkenlere çok fazla maruz kalınması, hormonal sebepler, adet düzensizliği, çok fazla diyet programlarının kontrolsüz bir şekilde uygulamaları, sıkıntı ve stres durumlarını kontrol edememe gibi durumlar bayanlardaki saç dökülmesini tetikleyen unsurlar arasındadır.

Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Zayıflamış ve canlılığını kaybetmiş saçlara PRP saç dökülmesi tedavisi nasıl uygulanıyor?

Prp tedavisi son 5 yıldır Dünya’da hem yüz gençleştirmede hem saç tedavisinde vücudun birçok yerinde tedavi edici özelliği bulunmaktadır.

Bunun mantığında çok kabaca olarak şu vardır.

Vücudumuzda her hangi bir yerimiz yara olduğu zaman 1 dakika içerisinde o bölgede pıhtılaşma, 1 günde kabuklanma ve 1 hafta sonra kabuğun dökülmesi oluşur. Yani cildin tekrar yepyeni olarak yerine gelmesi söz konusudur.

Bunun nasıl çalıştığını araştıran bilim insanları kandaki iğleştirici maddeleri buldu ve iğleştirici maddelerin ana kaynağı Trombosit olduğunu belirledi.

Prp destekli saç ekimi


Trombositlerden şuanda bilinen 42 tane büyütücü Growth faktör salgınlandığı bulundu.

Bu nedenle hastanın kendi kanından PRP dediğimiz Trombositten zenginleştirilmiş bir sarı kan elde edilmektedir. Çıkan sarı plazmayı da saçın dökülmesine neden olan bölgelerde küçük miktarlarda cildin altına enjekte ediliyor ve buradaki kıl üreten folikül hücreleri uyarma işlemi yapılıyor.

Kısaca hem yara iyileşmesi hızlanıyor hem de kıl üretimi daha aktif hale getirilebiliyor.

Dolayısıyla aslında prp tedavisi saç ekimi sonrası uygulanan işlemler arasına girmiştir.

Özellikle saç ekimi işlemi tamamlandıktan sonra cilt altına enjekte edilerek yara iyileşmesini hızlandırdığı için prp’li saç ekimleri ülkemizde çok fazla kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Prp Destekli Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç dökülmesi giderek artmış kişilerde saç ekimi nasıl yapılmaktadır?

PRP yöntemiyle saç ekimi özellikle hastanın kendi kanından alınan kan örneğiyle laboratuar ortamında trombositten zenginleştirilmiş plazma elde ediliyor. Daha sonra operasyon sırasında saç dökülmesi sorunu yaşanılan bölgeye küçük iğneler yardımıyla enjekte ediliyor. Böylelikle hastanın hem yara iyileşmesi hızlandırılıyor hem de saç dökülmesi sorunu ortadan kaldırılmış oluyor.

Büyüme Faktörlü Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Growth factor saç ekimi işlemlerinde yeni bir uygulama yöntemidir.

Growth factor adı üstünde büyütücü faktörleri içeren bir serumdur. Fakat piyasada şuanda growth factor adı altında birçok hakikati yansıtmayan ürünler mevcuttur. Birçok ürünün takliti olduğu gibi. Özellikle Amerika’dan gelen FDA onaylı growth faktörlerin kullanıldığını çok dikkat etmek gerekmektedir.

Büyüme faktörlü saç ekiminde ne işe yarıyor?

Bilindiği gibi saç ekimi 3 aşama üzerinden yapılan bir operasyondur. Saç ekiminde ense bölgesindeki kıl kökleri yani kıl tohumları teker teker donör bölgeden zedelenmeden çıkarılmak zorundadır. Kökler alındıktan sonra kafamızın ön bölgesinde yani dökülme yaşanan alana tek tek bu kökleri yerleştirecek kanalların açılması gerekmektedir. Son aşama olarak alınan köklerin daha önceden açılan kanallara yerleştirilmesi işlemidir.

İşlem bittikten sonra hasta evine yolcu edilirken artık ekilen köklerin tutması ve yaranın iyileşme süreci başlar. Yapılan işlemi kendi kaderine bırakmak yerine yara iyileşmesini çok daha hızlı bir hale getirmek için hasta evine yolcu edilirken son aşamada growth factor denilen serumu ekim yapılan alana sürülerek yedirilir. Ekim yapılan bölgede zaten birçok kesi olduğu için o kesilerin içine doğru serum emilir. Sanki cilt altına enjeksiyon işlemi yapılmış gibi faydası olur.

Growth factor iki amaçla kullanılmaktadır. 

1) Saç dökülmesi sorunu yaşayan 18-35 yaş arasındaki kişilerde saç dökülmesini durdurmak ve saç köklerini güçlendirmek amacıyla kullanılır.

2) Saç ekimi sonrasında iyileşme süresini kısaltmak için kullanılır.

Birden Fazla Saç Ekimi Yaptırmak Zararlı Mı?

Hayır. Çünkü biliyoruz ki saç dökülmesi devam eden bir süreçtir. 20-25 yaş aralığında ön bölge kısmı dökülen bir gencin ön bölge ekimi yapıldıktan sonra orta bölge birkaç yıl sonra dökülebilip ikinci bir seansa ihtiyaç duyulabiliyor.

30-35 Yaşında tepe bölgesinde saç dökülmesi başladığında üçüncü bir seansa ihtiyaç duyulabiliyor.  Hatta dört seans saç ekimi işlemi yaptıran durumlar da oluşabilmektedir.

Saç köklerinin alındığı ense bölgesindeki donör sahanın kalitesi ve seviyesi çok önemlidir. Donör alan müsait olmadan ikinci veya üçüncü saç ekimi işleminin yapılması sakıncalıdır. Saç ekimi işlemini sağlayacak olan plastik cerrah hastanın saç açıklığı önemli olduğu kadar ense bölgesinde donör sahanın yeterli olup olmadığını operasyon öncesinde çok iyi analiz edilmesi gerekmektedir.

Yaz Mevsiminde Saç Ekimi Yapılır Mı?

Yaz aylarının gelmesiyle tatil sezonu başladı. Deniz, kum, güneş, sahil ve havuz mevsimi de açıldı. Saç ekimi sonrasında denize veya havuza girilir mi? Güneşten korunmak önemli mi?

Yaz ayları saç ekiminde en verimli mevsimlerden bir tanesidir. Çünkü bulutlar, yağmurlar olmayacaktır. Yani kara bir hava olmadığı için psikolojimiz daha düzgün bir seviyede olacak ve ruhumuz daha da gençleşecektir.

Psikoloji ve ruh halimizin dengesi düzgün olunca vücutta daha sağlıklı, yapılan ekim işleminin tutma oranının yüksek olması ve hem de yara iyileşmesinin çok daha hızlı görülmesine neden olacaktır. Operasyondan 3 hafta sonra denize veya havuza girebilirsiniz. Tuzlu suyun ekim yapılan alana zararı yoktur.

Ayrıca saç ekimi yaptırmış olan bir hasta denize girdiği zaman denizde bulunan mineraller, yosun vs. bir takım vitaminler saçın gelişmesinde çok etkilidir.

Doktor ve uzmanların şehirlere göre listelendiği, makale ve videoların yer aldığı Türkiye'nin kapsamlı saç ekimi platformu.

saç ekimi merkezinizi ekleyin

E-BÜLTEN'E KAYDOLUN