Türkiye'nin En Kapsamlı Saç Ekimi Platformu


Saçım Çok Dökülüyor Ne Yapmalıyım?

Saç dökülmesi basit bir sebeple olabileceği gibi komplike olarak da altında yatan büyük bir hastalığın göstergesi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Saç dökülmeleri yanlış şampuan kullanımları, vitamin eksikliği, stresli yaşam, tarafından tetiklendiği gibi genetik olarak da ailesel saç dökülmesi varlığında normal olarak karşımıza çıkabilmektedir. Kanser tedavilerinde alınan kemoterapötikler, alınan ışın saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Ancak bu tip tedavilerde saçlar tekrar yerine gelebilmektedir. Kişilerde eğer normal saç dökülmesi varsa kullanmış olduğunuz şampuanları ve ilaçları gözden geçirmek gerekmektedir. Her hangi bir hastalığınız var ise en yakın zaman içerisinde doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Saç Neden Dökülür?

Saç dökülmesi birçok sebepten ötürü olabilmektedir. Öncelikle telogen effluvium dediğimiz saçın genel haz alması şeklinde görülen fizyolojik dökülmeden biraz daha fazla olan dökülme şekli genelde vitamin eksikliklerinden, kansızlık sebeplerinden, ağır bir ameliyat geçirilmesi sonucunda veya doğum sonrasında görülebilen bir dökülme tipidir. Androgenetik alopesi olarak belirttiğimiz bir dökülme tipi vardır. Erkek tipi saç dökülmesi olarak belirttiğimiz genellikle erkeklerde tepe bölgesinde azalmayla kendini gösterir. Bayanlarda da yine aynı şekilde tepe bölgesindeki saçların daha fazla azaldığı, inceldiği ve seyreldiği dökülme tipidir.

Saç Dökülmeleri Hastalıkların Habercisi Olabilir Mi?

Saç dökülmeleri genellikle kronik hastalıkların habercisi olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse guatr hastalığının habercisi olabilir. Tiroid bezi yani guatr hastalığı ile ilgili olabilen çok çalıştığınızda veya az çalıştığımızda saç dökülmesi meydana gelebilir. Saç dökülmesi yaşayan bir kişinin muhakkak tiroid hastalıklarını araştırması gerekmektedir.

Bayanlarda en çok kansızlık saç dökülmesine sebep olur. Vitamin eksiklikleri sebep olabilmektedir. Bunun haricisinde lösemi hastaları veya kemoterapi tedavisi gören kişilerde saç dökülmesi meydana gelebilmektedir.

Saç Dökülmesi ve Beyazlaşması Genetik Midir?

Saç dökülmesi ve beyazlaşması genetik olabilmektedir. Saç dökülmesinde özellikle androjenik alopesi dediğimiz saçın tepe bölgesinden azaldığı erkek tipi saç dökülmesini genetik faktörler oldukça fazla rol oynarlar. Saç beyazlaşması da aynı şekilde genetik faktörlerin önemi vardır çünkü ailesel olabiliyor ve erken yaşlarda başlayabiliyor.

Stres Saç Dökülmesine Neden Olur Mu?

Stres saç dökülmesine etkili olabiliyor çünkü saç ve tırnak bildiğimizin aksine hep canlı organlarımız arasındadır. Özellikle stres faktörlerinin ve stres hormonlarının etkisiyle saçlı derideki üretim yavaşlayabilir, durabilir ve buna bağlı saç kaybına sebep olabilir. Stres dönemleri özellikle ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde başlar. Depresyon ayları olarak da geçmektedir. Bu dönemlerde birçok insanın saçı dökülebilir. Genelde genetik faktörleri bulunan ve yatkın olan kişilerde stres tetikleyici bir faktör olarak kabul edilir.

Doktor ve uzmanların şehirlere göre listelendiği, makale ve videoların yer aldığı Türkiye'nin kapsamlı saç ekimi platformu.

saç ekimi merkezinizi ekleyin

E-BÜLTEN'E KAYDOLUN