Türkiye'nin En Kapsamlı Saç Ekimi Platformu


Saç Ekimi İle İlgili 6 Efsane

Bu günlerde saç ekimi hakkında birçok sahte ve kasten yaratılan, tamamen yanlış olan haberlere şahit olmaktayız.

Saç ekimi konusunda bir sürü sahte haber var. Saç ekimi cerrahisi hakkında çıkan efsanelerin bir bölümünde size rehberlik etmenin faydalı olabileceğini düşündük.

Saç ekimi hakkında net ve doğru bilgileri paylaşmak adına ve bazı potansiyel hastalarda karışıklığa neden olabilecek, gereksiz endişeleri ortadan kaldırmak için bu blogu yazıyoruz.

Saç ekimi günümüz koşullarında fue tekniği esasına dayalı olarak yapıldığından dolayı foliküler ünite ekstraksiyon tekniği ile saç ekiminin gerçek anlamda nasıl yapıldığı hakkında bilgiler aktarmak istiyoruz buyurun beraber inceleyelim.

Saç nakli ile ilgi en yaygın 6 atıf var.

1) Saç ekimi yaşlı kişiler için uygun değildir.

Bu bir efsanedir diyebiliriz. Sağlıklı donör alana sahip saçlarınız olduğu sürece 70 yaşından, 80 yaşından ve hatta daha ileri yaşta olan bir kişide saç ekimi yaptırmaması için her hangi bir gerekçe yoktur. Saç ekimi kendinize olan güveninizi arttırabilir ve sizi daha iyi bir görüntüye kavuşturabildiğinden yaşın hiçbir engel olduğunu unutmayın.

2) Saç nakli sadece erkeklere yapılır.

Bu da başka bir efsanedir. Saç ekimi yaptıranların %10’u bayanlardan oluşmaktadır. Kadınların yaklaşık olarak %40’ı hayatlarının bir noktasında saç dökülmesine maruz kalmaktadır. Çoğunlukla bu geçici bir saç dökülmesidir. Örneğin hamilelik dönemlerinde veya psikolojik sorunları olan kişilerde saç nakli yapılması gerekmez. Ancak diğer kadınların doğal olarak çok fazla ince saçları var ya da kalıcı saç dökülmesinden muzdarip ise bayanlara da erkekler gibi saç ekiminden yararlanabiliyor.

3) Bir saç ektirme operasyonu anında sonuç verir.

Bunun gerçekten doğru olmasını söylemek isterdik, ancak maalesef saç ekimi anında sonuç veren bir operasyon değildir. Gerçek şu ki bir saç ektirme sonrasındaki ilk üç hafta içinde yeni ekilen saçların birçoğu dökülür. Bu tamamen doğal ve endişelenilecek bir durum değildir. Ekilen kökler deri altında kaldığından dolayı yeni çıkacak olan saçlarınız 7’inci ay %70 oranında çıkmaya başlar. Operasyondan 1 yıl sonra ekilen saçlar %100 oranında çıkmaktadır. Saç ekimi söz konusu olduğuna sabır kesinlikle bir erdemdir.

4) Ekilen saçlar geçici

Herhangi bir nakledilen saç, hayatın geri kalanında asla dökülmez. Çünkü kökler dökülmemeye kodlanmış olan kendi saçlarınız olduğundan ötürü ve donör alandaki saçlar saç ekimi için kullanıldığından dolayı ekilen saçlar geçici değil kalıcıdır.

5) Saç ekimi ölmüş köklerinde yeniden çıkmasına yardımcı olur.

Bunun doğru olmasını isterdik ancak ne yazık ki öyle değildir. Bir saç ekimi ile eskiden dökülmüş olan saç hücrelerinin yeniden çıkmasına yardımcı olmamaktadır. Bir nakli, yeni bir saç teli oluşturmaz.

6) Saç ekimi sonrasında saçlarınızı çok sık yıkamak saç dökülmesine neden olabilir.

Saç ekimi işlemi bittikten sonra hastalar dikkat etmelidir. İlk 2,3 gün ki yapılacak olan saç yıkamalarında ekimi yapılmış olan deri alanına zarar verilmeden küçük dokunuşlar ile saç yıkama işlemi yapılmalıdır. Saç kabuklarının dökülmesinden sonra mevcut ekilen saçlar 2,3 hafta sonra dökülür. Dökülme aşaması bittikten sonra artık yeni saçlarınızın çıkmasını bekleme aşamasına geçilir. Saçlar 1 yılı tamamladıktan sonra artık istediğiniz şekilde tarayabilir, saç bakım ürünleri kullanabilir, dilediğiniz uzunlukta ve kısalıkta kestirebilirsiniz.

Operasyondan bir yıl geçtikten sonra yeni saçlarınızı az veya sık yıkamanız ekilen saçlara zarar vermez.

Bir önceki yazımız olan Saç Ekimi Sonrası Alkol ve Tütün Kullanımı başlıklı içeriğimiz de alkol, tütün ve sigara gibi maddelerin saç ekimine vermiş olduğu zararı hakkında bilgiler verilmektedir.

Doktor ve uzmanların şehirlere göre listelendiği, makale ve videoların yer aldığı Türkiye'nin kapsamlı saç ekimi platformu.

saç ekimi merkezinizi ekleyin

E-BÜLTEN'E KAYDOLUN