Türkiye'nin En Kapsamlı Saç Ekimi Platformu


Saç Ekimi Hangi Şartlar Altında Gerçekleştirilir?

Saç dökülmesi özellikle erkeklerin olmak üzere bayanlarında ciddi bir problemidir. Saçlarımız günlük olarak 50 ile 80 tel arasında dökülür. Bu durum tıp biliminde fizyolojik dökülme olarak nitelendirilir. Dönemsel, mevsimsel, strese veya beslenmeye bağlı olarak dökülme sorunları yaşanabilir. Bu durum her gün devam ettiğinde saç kaybı dramatik seviyelere ulaşır ve kelliğe doğru giden bir süreç oluşabilir.


Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saçların dökülmesindeki en büyük neden ise aileden gelen genetik sebeplerin vermiş olduğu nedenler arasındadır. Özellikle erkeklerdeki saç dökülmesinin çoğu androgenetik alopesi dediğimiz kandaki testosteronun metaboliti saç dökülmesine sebep olmaktadır. Yapılan çalışmalar her ne kadar bu hormonun kan seviyesini düşürdüğünde saç dökülmesinde geçici durma etkisi yaratsa da kişi de genetik olarak saç dökülmesi eğilimi varsa da uzun vadede mutlaka saçların bir kısmının döküleceğinin göstergesidir.

Kabaca belirtmek gerekirse saçların bulunduğu kafamızın tepe kısmında bulunan saçlar dökülme özelliği olan saçlardır. İki kulak arasındaki mesafede olan köklerin ise dökülmeme özelliği bulunan saçlardır.


Saç Ekiminde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Saç kaybının tedavisi tabi ki saç ekimi operasyonudur. Saç ekimi saçın dökülmeme özelliği taşıyan ensenin üst kısmında bulunan, iki kulak arasında kalan köklerin alınmasıyla eksik olan bölgelere nakledilmesi işlemidir. Günümüzde iki teknik kullanılmaktadır. Bunlardan biricisi fut denilen kafanın arka kısmından kesi işlemleri yapılarak çıkarılması işlemidir. Bu yöntem neredeyse terk edilmiştir ve kullanılmamaktadır. Diğer yöntem ise fue saç ekimi tekniği olarak bilinen saçların tek tek alım esasına dayalı olduğu ve oldukça sağlıklı sonuçların alınabildiği yöntemdir. Günümüz koşullarında artık modern saç ekiminde kullanılan ve oldukça doğal sonuçların alınabildiği tekniktir.


Fue Saç Ekimi Yöntemi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Fue saç ektirme yöntemi saçların arkadan teker teker alınıp saç kaybı olan bölgeye nakli işlemidir. Bu kabaca iki tür yöntemle yapılabilir. Bunlardan birincisi mikromotor yöntemidir. Mikromotor matkaba benzeyen bir cihaz olup ucuna 0.8mm veya 1.0mm çapında iğne takılarak saç köklerini almaya yarayan bir cihazdır. Bu cihazın en büyük avantajı 0.8mm, 1.0mm çapındaki iğnenin içerisine giren kökle ve deri adasıyla beraber alınmasıyla uygulanmasıdır. Sonrasında kök daha kalın bir hale gelir. Dolayısıyla siz ekim yapmaya kalktığınızda saçı ekerken yumuşak dokuyla kökü sığdırmak için daha büyük kanal açmak gerekir. Hal böyle olunca daha seyrek ve kaba bir saç ekimine izin verir ve saçlarda tomurcuk gibi daha kaba bir görünüm oluşur.

İkinci bir dezavantajı ise; mikromotor ile yapılan ekimin motor dönerken o yarattığı sirkülasyon ve titreşim hareketiyle etraftaki köklere zarar verip kök alımı sırasında kafanın arka kısmında zımba deliği gibi izler bırakabilir. Bu izler özellikle saç kısa kesildiğinde kişilerde daha belirgin durabilir.

Üçüncü bir dezavantajı ise; basit bir dille ifade etmek gerekirse saç tarlasını iğne ile deldiğimiz için bir seansta alınabilecek kök sayısı genelde kısıtlamaktadır. Bu da yaklaşık olarak 2000, 2500 kök civarındadır.

Son olarak da tabiî ki saçın arkasındaki motorun yarattığı tahribat saçın arkasının iyileşme sürecini biraz daha uzatır ve yaklaşık ikinci bir seans olması için 1 yıl kadar süre geçmesi gerekir.


Saç Ekiminde Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler Nelerdir?

Saç ekimi yapılırken birkaç kritere dikkat etmek gerekir. Saç ekiminden sonra ekilen saç orijinal saça uyum sağlamalı, doğal gözükmeli, yüz hatlarına uyumlu ve planlama buna göre yapılmalıdır.

Saç ekiminde estetik normlara ve bir takım kriterlere dikkat etmek gerekir.

Ön saç çizgisinin dizaynı: Saç ekiminde en önem arz eden bir husustur. Ön saç çizgisi dizayn edilirken kişinin kaşları yukarı kaldırıldığında kırışan, hareket eden yer genelde alın dokusudur. Saçlı deri hareket etmez. Dolayısıyla herkesin alın yapısı, çizgisi, beklentisi farklı olduğu için ön saç çizgisini dizayn ederken alın yapısı değerlendirilmelidir. Genelde iki kaş arasıyla ön saç çizgisi en az 7 cm olmalıdır. Saç açıklığı fazla olan ya da daha ileri yaştaki hastalarda 8, 8.5 cm’e kadar çekilebilir. Çünkü çok ön kısımlara saç ekmek çok doğal bir görüntü vermeyecektir. Ama hafif geride ve daha yoğun bir saç ekmek daha doğal bir görüntü katacaktır. Bunun nedeni ise saç ekiminden sonra ekilen saçlar hiçbir zaman geri gitmez ama normal doğal saç mutlaka yıllar içerisinde bir miktar gerileyecektir. Alnı daraltmaktan ziyade doğal bir ön saç çizgisi elde etmenin önemli olduğunu belirtmekteyiz.


Alınan Köklerin Seyrine Uygun Planda Ekilmesi

Alınan tekli, çiftli, üçlü veya dörtlü saç köklerinin kendi seyrine uygun planda ekilmesi gerekmektedir. En ön saç çizgisi daha sık bir ekimle ve tekli saçları içermelidir. Arkaya doğru gidildikçe kademe olarak ikili, üçlü ve dörtlü köklerin ekim işlemi yapılmalıdır.


Saçların Ekim Yönü Nasıl Olmalıdır?

Çim adam görünümü tamamen saçların ekim yönünün hatalı olmasından kaynaklanmaktadır. Saç kökleri saçın çıkış yönlerine paralel bir şekilde kanallar açılırsa o yönde çıkmaya başlayacaktır. Çim adam görünümü saçların tamamen dik açıda açılarak kanallara yerleştirilmesi sonucunda ortaya çıkar. Kişinin saçları kısaltıldığında ön saç çizgisi çevresinde saçlar hangi yöne doğru çıkıyorsa 30, 40 derece açı ile ekilmelidir. Tepe kısma ekim yapılırken genelde kuş yuvası döngüsü gibi hastanın orijinal saçına benzer şekilde dönerek ekim yapılmalıdır.


Saç Ekimi Nasıl ve Hangi Şartlar Altında Gerçekleştirilir?

Saç ekimi hastane ortamında yapılır. Bir seansta ortalama maksimum 4000 greft tel tel 8000, 10.000 civarında saç teli ekilebilir. Mutlaka ekim plastik cerrah ve saç ekim hemşirelerinden oluşan bir ekip yapar.


Saç Ekimi Operasyonu Sonrası İyileşme Süreci

Saç ekiminde iyileşme sürecinde hastaların dikkat etmesi gereken noktalardan biri özellikle ilk günlerde hastaların yüksek yastıkta ve mümkünse düz uyumaları sağlanmalıdır. Çünkü hasta yüzünün sağına veya soluna doğru yatarsa o taraf daha yoğun şişebilir ya da alın sargısı açıldıktan sonra alında ödem oluşmaması için buz takviyesi daha faydalı olur.

Saç ekimi cerrahi bir prosedürdür. Ameliyat sonrasındaki önerilere uyulduğu sürece hastalar çok hızlı bir şekilde iyileşmektedir. Genelde ameliyat sonrasında her hastaya hem ödemi hem de oluşabilecek minör ağrıya azaltmak için ağrı kesici, koruyucu amaçlı antibiyotik kullanımı öneriyoruz.

Doktor ve uzmanların şehirlere göre listelendiği, makale ve videoların yer aldığı Türkiye'nin kapsamlı saç ekimi platformu.

saç ekimi merkezinizi ekleyin

E-BÜLTEN'E KAYDOLUN