Türkiye'nin En Kapsamlı Saç Ekimi Platformu


Saç Ekimi Düşünen Kişilere Tavsiyelerimiz

Saç ekimi işleminde neye dikkat edeceğiz? İyi bir operasyon sonucu elde edebilmek için neleri ve hangi kriterleri göze alarak bu işlemi yaptırmalıyım?

Buradaki temel unsur esasında belirtmiş olduğumuz 3 kritere dikkat ettiğimiz sürece olabilecek risklerin önüne geçebilirsiniz.

1) Sağlık Bakanlığının belirlemiş olduğu bir unsur bulunmaktadır. Bu işlem hastanelerde ve ameliyathane koşulları altında yapılması gerekmektedir. Bunun haricinde diğer ortamlar içerisinde farklı sağlık sorunları yaşanmaması için saç ekimi yaptırmamanız gerekmektedir.

2) Operasyon tamamen bir plastik cerrah tarafından veya dermatolog uzmanı ile yapılması gerekmektedir. Bunlar tartışma getirmeyen konulardır. Çünkü bunun dışında her hangi bir şeyin yapılması illegaldir. Özellikle maalesef günümüz de dikkat ediyoruz ki birçok insan plastik cerrah olmayan ya da dermatolog olmayan insanlar birçok internet sitelerinde ya da birçok televizyon reklamlarında maalesef görülmektedir ve halen saç ekimi ile alakalı kendisini önlere çıkarabilmektedir.

Bu tür kişilere saçlarınızı ektirebilirsiniz ama sonrasında şunu asla unutmayın ki yüzünüzde bir komplikasyon yaşandığı zaman hiç kimse mükemmel değildir. Yüz kişiden ikisinde veya üçünde komplikasyon oluştuğu zaman bu insanlardan asla ve asla hak talep edemezsiniz. Hatta suçlu duruma dahi düşebilirsiniz.

Çünkü neden?

Bu işi yetkisi olmayan bir insana yaptırıyorsunuz. O yüzden de genel anlamda belirtmiş olduğumuz gibi ve her zaman doktorların da dediği gibi bu işi iyi veya kötü de yapsa mutlaka bu işlemi kanuni olarak legalitesi olan insanların yapması gerekmektedir. En azından bu insan yapabileceği işlemi ve sınırlarını bilir.

3) Operasyonu yapacak olan kliniğin ne kadar güvenilir olduğu ve sizlere sunmuş olduklarıdır. Hastalarımızın şikayetlerinden en temel konulardan bir tanesi ise ekilecek saç kökü sayıları ve operasyon sonrası doğallıktır. Mümkün olduğu kadar bu konularda titiz davranmalısınız.

Saç Ekimi Sonuçlarının Herkeste Farklı Olmasının Nedeni Nedir?

İşlemin tamamen doğru yapılması şartıyla bu soruya cevap vermek gerekmektedir. Kök alım işlemi doğru yapılmadıysa, saç kanalları düzgün açılmadıysa ve orantılı düzeyde köklerin yerleşimi yapılmadıysa ekimler arasında farklılık olacaktır.

Eğer işlem tamamen doğru yapıldıysa sonuçların farklı olmasında temel olarak 3 önemli unsur vardır.

Saçın kalitesinin ince, kalın, kıvırcık ve rengi saç ekimi operasyonunu etkileyebilir.

Örneğin kalın telli saçlara sahip olan hastalarda, hastaların operasyon sonrası görüntüleri çok daha dolgun ve daha güçlü bir görüntü oluştururken ince telli hastalarda görüntü biraz daha dolgun olmamaktadır. İnce telli saçlara sahip olan hastalarda operasyon oldukça daha doğal gözükebilmektedir. Kimi zaman kuaförleri dahi anlayamamaktadırlar.

Saç rengi olarak belirtmiş olduğumuz zaman da beyaz saçlı hastalarda sonuçlar üst düzeyde olmaktadır.

Sonuç olarak bakılırsa bilinenin tam aksine en güzel saç ekimi sonuçları beyaz saçlı hastalarda olmaktadır. Saç ekimi yaptıracak olan beyaz saçlı kişilerin bunu bilmesi gerekmektedir. Bunun dışında hastaların ensedeki saç kapasitesi ne kadar iyi ise yapılan operasyona en iyi etki eden birinci faktörler arasındadır.

Diğer bir önemli nokta ise ensedeki saçla birlikte açıklık ne kadar geniş ise tabiî ki saçın görüntüsündeki sıklık azalmaktadır. Saçlar tekli, çiftli, üçlü ve dörtlü kökler içermektedir. İçerdiği köklerin orantısında greft kalitesi ne kadar iyi ise, ekilen greft sayısına bağlı olarak da sonuçlara yansıta bilmektedir.

Her Hangi Bir Hastalığı Olanlar Saç Ektirebilir Mi?

Hastalığı olan bir kişinin saç ekimi yaptırması en önemli konular içerisindedir.

Neden?

Maalesef saç ekiminde bu işlemleri yapanların büyük bir kısmı bu tür işlerle yetkili olmayan kişilerdir. Plastik cerrah ve dermatolog olmadığı için genellikle bu konu üzerinde çok durulmamaktadır ve çok büyük riskler alınabilmektedir.

* Örneğin bir kardiyoloji problemi olan bir hastanın operasyon öncesinde mutlaka kardiyologa gidilmesi gerekmektedir.

* Diyabet sorunu olan bir hastanın mutlaka şeker hastalığının düzeltilmesi gerekmektedir.

* Tiroid hormon bozukluğu olan bir bireyin tiroid hormonlarının normal haline getirilip ondan sonra bu işlemin yapılabilmesi doğru olan prosedürdür.

Çünkü saç ekimi operasyonu gerçekten doğru bir şekilde ve tıbbi prosedürlere göre yapılırsa hiçbir anlamda hastaların genel sağlığını riske atacak bir işlem değildir.

1 Kişiye En Fazla Kaç Kez Saç Ekimi Yapılabilir?

Ense bölgesindeki saç kapasitesine göre değişkenlik gösterebilir. Bir hastaya bir seansta yapılabilir, iki seansta yapılabilmektedir. Bazen çok nadir olarak 3 seans saç ekimi operasyonu yapılabilir.

Ancak biz saç ekimi merkezi olarak genellikle 3’üncü seans saç ekimi işlemini hastalarımıza bırakmamaktayız. Çünkü iki seansta açıklık ne ise total olarak kapatmak bizlerin başlıca planlarımız arasındadır. Özellikle genç hastalarda düşük sayılardan oluşan greft sayıları ile başlamaktayız. Genellikle 3500, 4000 greftleri aşmamaya çalışıyoruz. Bazen aşikar derecede geniş açıklığı çok olan hastalarımızda yüksek sayıda kök ekip daha sonralara bırakmaktayız.

Saç ekiminde en riskli hastalar arasında ise önde bir saç boşluğu olup, tepede boşluğu olup orta kısımda saçı olan hastalar birazcık riskli olan hastalardır.

Çünkü bu hastalar ilerde tekrardan saç ekimi yaptırabileceği düşünülerek ense de bir miktar saç bırakmaktayız. O zaman ikinci seans işlemi uygulanabilir. Çok nadir olarak ikinci seans sonrasındaki hastalara da bazen kafanın üst yan kısımlarında açıklık oluşabilmektedir. Bu açıklığı kapatmak için 300, 400 greft saç ekimi işlemi daha sonra uygulanabilir.

Genellikle saç ekimi operasyonlarında alınan greft sayıları ilk seanslarda yüksek tutulup her zaman ikinci ve sonrası seanslarda düşük tutulmalıdır.

Niçin?

Matematiksel olarak saç kökü alım işleminde ense bölgesinde zayıflama işlemi uyguluyoruz. Asıl buradaki temel amaç ensede görünür bir kellik oluşturmadan düzgün bir ekim işleminin sağlanması içindir.

1 Seansta Kaç Greft (Kök) Saç Ekilebilir?

Fue saç ekimi yöntemi standardı olmayan bir yöntemdir. Çünkü tamamen operasyonu yapan kişinin ellerine bağlı bir tekniktir.

Neden?

Bir kişi 3000 greft saç kökünü 5 saatte ekebilirken bir ekip bu işlemi 8 saatte tamamlayabilmektedir. Bir kişi aynı hastadan belki 3000 greftle 6000, 7000 kök ekebilecekken başka bir ekip kök sayısını 3000, 4000 greftlere çıkabilmektedir.

Yani çok değişkenlik olan tamamen yapan kişinin sadece becerisiyle değil aynı zamanda tecrübesiyle de alakalı bir yöntemdir. Bu yüzden bu yöntemde bir takım değişiklikler olabilmektedir.

Mega seans saç ekimi olarak nitelendirdiğimiz operasyon tamamen standartların üstünde olan greft hedefleme operasyonudur. Mega seansta en yüksek olarak hedeflediğimiz kök sayısı 4000 ile 5000 greft arasındaki kök sayısıdır. Bu sayılar iyi bir ekip ile 8, 9 saat arasında tamamlanabilmektir. Daha fazla kök hedefleniyorsa ve ense bölgesindeki saç yoğunluğu müsait ise ikinci bir seans işlemiyle yüksek miktarlardaki kök alım işlemi hedeflenmelidir. İkinci bir seans işlemiyle hastaların ameliyat süreleri uzatılmamakta hem de ekilecek olan greftler daha sağlıklı olmaktadır.

Saç Ekiminde Yaş Sınırı Var Mıdır?

Saç ekiminde yaşın her hangi bir sınırlayıcı özelliği yoktur. Ancak belirleyici olan unsur hastaların açıklığının uygun olabilmesi ve ayrıca hastanın ense bölgesindeki saç köklerinin yeterli olması gerekmektedir. 18 Yaş ve 70 yaş aralığındaki sağlık problemi bulunmayan herkes saç ektirebilir.

Saç Ekimi Sonrası İzler Ne Zaman Geçer?

Saç ekimi sonrası iz oluşumunda çok ciddi yanılgılar oluşabilmektedir. Yapılan her estetik cerrahi operasyonu sonrasında bir miktar iz oluşabilir. Fue tekniği ile fut tekniği gibi eskisi gibi çizgi halinde iz kalmamaktadır. Ancak özellikle belirtmek gerekir ki fue saç ekimi tekniğin de iz kalabilmektedir.

Nasıl iz kalabilmektedir?

Operasyonu sağlayan plastik cerrahın kullanmış olduğu kök alımı için kullanılan mikro motor ucundaki iğneler eğer kalın ise izler oluşabilmektedir. Kullanılan iğneler ince dahi olsa da ense bölgenizdeki donör alanda çok nadir hastalarda noktasal izlerin oluşacağını hastalar unutmamalıdır. Donör alanda noktasal izlerin gözükmesi ise ancak saçlar ustura ile kazıtıldığında gözükmektedir.

Saç ekimi ameliyatından hemen sonra donör alanda ve ekim yapılan alanda bir miktar kızarıklık, şişlik, kabuklanma gibi durumlar oluşabilir. Bunlar operasyondan 15, 20 gün sonra geçebileceğini belirtmek isteriz.

Saç Ekimi Nasıl Bir Ortamda Yapılmalıdır?

Sağlık Bakanlığı tarafından da belirtilmiş olduğu gibi saç ekimi mutlaka bir plastik cerrahın olduğu, tamamen steril ve hastane koşulları altında yapılmalıdır. Minimum 4 kişiden oluşan bir ekip tarafından yapılması gerekmektedir. En temel unsurlardan birisi ise bu konuda uzmanlaşmış, tecrübeli ve bir o kadar da becerikli bir ekibin bu işlemin geçerliliğini koruyacak düzeyde yapması gerekmektedir. Çünkü bu işlem geri dönüşü olmayan bir işlemdir.

Saç Ekiminde Bütün Açıklıklar Kapatılır Mı?

Saç ekimi operasyonlarında asıl temel olarak uygulanması gereken amaç bir saç açıklığının kapatılması değildir. Saç ekimi işleminin asıl temel prensibi bir açıklığın kapatılmasından ziyade hastaların rahatlıkla tarayabileceği, belirli bir sıklığa ulaşabilecek ve doğal saçların verilmesidir.

Bir hastanın belli bir saç açıklığına ve ense bölgesinin üst kısmındaki bulunan saç köklerinin potansiyeline göre 3000 greft ekilerek orta sıklık elde edilebilirken, 5000 greft saç kökü ekilip çok dolgun saç kökü sonuçları da elde edilebilir.

Esasında temel soru hastanın ense bölgesinde bulunan saç kapasitesinin yeterliliği ve saç ektirecek olan hastanın beklentisidir. Daha da önemlisi ise hastanın yaşıdır. Yaşı genç olan hastalarda yüksek sayılarda köklerin ekilmemesi gerekmektedir. Çünkü yüksek sayılarda greftler alındığı zamanda bu saçların ilerde dökülme riski olduğunda ense bölgesindeki saç potansiyeline göre tekrardan ensede saç bırakılmalı, ileri vadede tekrar saç ekimi işleminde kullanılmalıdır.

Fue Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Fue saç ekimi yöntemi ülkemizde son 10 yıldır popüler olarak kullanılan ve en iyi nihai sonuçların alınabildiği bir yöntemdir. Saç ekiminde uygulanan farklı bir yöntem bulunmamaktadır. Fue tekniği her yönüyle avantajlı bir tekniktir.

Fue tekniğinde yüksek sayıda saç kökü alınabilir. Kökler küçük ve ince olduğundan dolayı operasyon sonrasında oluşan yaraların daha kısa süre içerisinde hastada iyileşme sağlamaktadır. Operasyondan 10. Gün yara ve kabuklanmalar geçer ve sizler normal yaşantınıza geri dönüş yapabilirsiniz.

Enseden Alınan Saçlar Yeniden Çıkar Mı?

Saç ekiminde maalesef ense bölgesinden alınan saç kökleri tekrar çıkmaz. Enseden alınan saçların bir daha çıkmaması nedeniyle kök alım işlemlerimizi sınırlamaktadır. Bu nedenle hastalara hiçbir klinik veya saç ekimi merkezi sıklık garantisi veremez. Yeterli miktarda saç kökü olmayan hastalara saç ekimi işlemi uygulanmaz. Yapılan işlemin doğru plastik cerrah tarafından planlı yapılması gerekmektedir. Çünkü bu işlemin geri dönüşü olmamaktadır.

Saç ekimi operasyonlarında her ense bölgesinin bir saç kapasitesi bulunmaktadır. Bu kapasitenin yoğunluğuna göre ekim işlemi gerçekleşir. Yanlış uygulanacak kötü bir müdahale sizleri geri dönüşü ve düzeltilmesi mümkün olmayan bir yola sürükleyecektir.

Doktor ve uzmanların şehirlere göre listelendiği, makale ve videoların yer aldığı Türkiye'nin kapsamlı saç ekimi platformu.

saç ekimi merkezinizi ekleyin

E-BÜLTEN'E KAYDOLUN