Türkiye'nin En Kapsamlı Saç Ekimi Platformu


SAÇLARIMIZ BİR GÜN BİZİ TERK EDERSE

Saç ekimi uygulaması sorunlu bölgelerin doldurulması işlemidir. Yara ve yanık izlerinden dolayı kaşlarınızı veya sakallarınızı kaybetmiş olabilirsiniz. Yapmış olduğumuz teknik ile saç sakal ve kaş ekimi mümkündür. Yapılan işlem tamamen ömür boyu geçerliliğini korumakta olup tekrar dökülme sorunu yaşamazsınız. Çünkü kendi mevcut olan saç kökleriniz alınmaktadır. Alınan köklerin dökülmeme özelliğine sahip olduğu için tüm işlemlerimizde iki kulak arasında kalan yani ensenin üst kısmında olan köklerin alınmasıyla ekim ihtiyacı duyulan bölgeye işlem gerçekleştirilebilir.


Ensenin Üst Kısmında Bulunan Saçlar Neden Dökülmez?

İki kulak arasında kalan ensenin üst bölgesinde bulunan köklerin genetiği dökülmeme üzerine kodlanmış saçlarımızdır. Bu bölge hiçbir zaman yoğun kanlanmadan zayıf olmadığı için saç ektirme operasyonlarında bu bölgeden kökler alınarak işlem yapılır.

Donör alandan aldığımız greft yani saç kökleri özel mikro motor cihazı yardımıyla ağrısız bir şekilde saç kökleriniz buradan alınır. Mikro motor cihazı ucunda bulunan 0.7, 0.8mm inceliğine sahip ince uçlu iğneler yardımıyla hiçbir iz kalmadan, kesme, dikme vs. işlemleri olmadan saç kökleriniz tek tek alınıyor.

Eski yıllarda fue tekniği olmadan önce fut saç ekimi tekniği kullanılırdı. Hem hasta açısından hem de doktor açısından oldukça zahmetli bir yöntemdi. Hastanın ihtiyaç duyacağı kök alınamazdı, kesi işlemlerine maruz kalınırdı. Sonrasında ise kök alınan bölgede iz kalma gibi durumlar meydana gelirdi ve doğal olmayan bir sonuç ortaya çıkardı. Şuanda kullanılan fue saç ekimi tekniği sayesinde 1 gün içerisinde operasyon yapılarak hastanın ihtiyaç duyacağı en yüksek greft alınmasıyla doğal bir saç ekim işlemi yapılabilmesi mümkündür. Türkiye’de fue saç ekimi 8 yıldır aktif olarak kullanılan ve başarı oranı yüksek bir tekniktir.

Saç ekimi dışarıdan bakıldığında özellikle erkeklerin yaptırmış olduğu bir operasyon gibi gözükse de bayanlarında ilgisini çeken bir estetik operasyonudur. Özellikle erkeklik hormonunun yüksek olduğu bayanlarda saç dökülmesi genetik ve çevresel faktörler, çok aşırı kimyasal saç ürünleri kullanımı gibi sebepler saç dökülmesini bayanlarda etkileyen nedenler arasındadır. Kadınlara da erkekler gibi saç ekimi uygulaması yapılabiliyor.

Saç Ekiminde Süreç Nasıl İlerliyor?

Öncelikle saç ekimi yaptıracak bir kişinin yaşı oldukça önemli. Eğer hastamız 20-25 yaş aralığında ve genetik dökülmesi devam ediyorsa hastanın mutlaka ilk aşama olarak saç ekimi yaptırması değil, öncesinde tedavi gerekiyorsa tedavi aşamaları uygulanarak eğer ihtiyaç varsa saç ekimi operasyonu yaptırması gerekecektir. Yaşı oldukça ilerlemiş 30-35 yaş aralığındaki bir bireyin saç dökülme oranı yüksek ise ve bizler tarafından yapmış olduğumuz tedaviye yanıt vermiyorsa saç ekimi operasyonu yaptırması gerekebilir. Hastayı operasyon öncesinde iyi analiz etmeli sigara ve alkol kullanımı, yaşı, genetik durumu vs. iyi analiz edilmesi gerekmektedir. Hastalarımıza yapmış olduğumuz prp kök hücre tedavisi işlemlerine yanıt vermiyorsa saç ekimi işlemi yaptırması gerekebilir.

Hastamız eğer kök hücre tedavisi işlemlerine uygun ise kan veya ilaçla uygulanan yöntemle saç köklerini güçlendirebilmek mümkündür. Hastanın kendi kanının alınmasıyla 21 gün aralıklar ile saç ekimi merkezimizi ziyaret ederek 40 dakika gibi kısa bir zaman dilimi içerisinde işlem uygulanarak saç köklerini güçlendirme çalışmaları yapılmaktadır. Bu işlem sonrasında her hangi bir şişlik ve morluk durumu oluşmaz. Saçları kestirme gibi bir durum ortada yoktur. Sadece gün boyu hasta banyo yapmaması gerekmektedir.

Saç ekimi işlemlerinde ise hastamız ilk olarak merkezimize gelir. Sonrasında saç analizi işlemlerini yaptıktan sonra yüz hatlarınıza uygun saç çizgisi bilgisayar ortamında belirlenir. İhtiyaç duyulacak kök sayısının belirlenmesi yapılır. Bundan sonraki olan işlem donör alandan kök alma işlemidir. Bu işlem sırasında ağrı, acı hissetmeden kökleriniz mikro motor yardımıyla alınır. Kökleriniz alındıktan sonra saçlarınızın gireceği saç kanalları açılır ve kökler cımbız yardımıyla tek tek yerleştirilir. Ortalama bu işlem ekilecek köke bağlı olarak 6-7 saat arasında sürebilmektedir.

Saç ekimi işlemlerinin doğal düzeyde olması ve sizi tanımayan birisinin sonradan saç ekimi operasyonu olduğunuzu anlamaması gerekmektedir. Eğer anlıyorsa bilin ki yapılan estetik cerrahi operasyonu doğal olmamıştır.

Saç Ekimi Sonrasında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hastamız saç ektirdi ve merkezimizden ayrıldı. Bundan sonraki aşama istirahat aşamasıdır. İlk 1 hafta boyunca yatış pozisyonumuza dikkat etmemiz gerekmektedir. Ekilen saç köklerinin düşmemesi için sırt üstü bir şekilde yatmalıyız. Yan ve yüz üstü yatışlarda ödem dediğimiz sıvı yatmış olduğumuz kısma doğru birikir ve yüzde bir takım şişlikler oluşabilir. Saç ekimine bir zararı olmaz ama hastamız kendini rahatsız hisseder.

İlk 1 hafta boyunca bol bol su içmeliyiz. Almanız gereken ilaç ve ağrı kesicileri kullanmayı ihmal etmemeliyiz. 1 Ay boyunca futbol, basketbol, fitness, havuz, hamam, sauna gibi aktiviteler içerisine girmememiz gerekmektedir. Kafanıza darbe almayacağınız küçük düzeydeki sporları yapabilirsiniz.

Aslı Tarcan – Hair Transplant

Doktor ve uzmanların şehirlere göre listelendiği, makale ve videoların yer aldığı Türkiye'nin kapsamlı saç ekimi platformu.

saç ekimi merkezinizi ekleyin

E-BÜLTEN'E KAYDOLUN