Türkiye'nin En Kapsamlı Saç Ekimi Platformu


SAÇ EKİMİ YAPTIRMANIN TIBBİ NEDENLERİ

Saç dökülmesinden muzdarip oluyorsanız, bunun nedeni çeşitli faktörlere dayalıdır. Bazı insanlar için saç dökülmesi tek bir faktörden oluşabiliyorken bazı kişilerde ise birçok nedene bağlı olarak saç dökülmesi görülebilir.

Saçlarınızı kaybetmek sizler için travmatik durumlara neden olurken hem erkeklerde hem de bayanlarda olan mevcut güveni olumsuz düzeyde etkileyebilir. Bununla beraber saç ekimi alanında Dünya’da yaşanan gelişmeler saç dökülmesi yaşayan kişiler için kalıcı çözümler oluştura biliyorken, hastaların kaybetmiş olduğu güvenin tekrar kazanmasında yardımcı olmaktadır.

Bu yazımızda saç dökülmesi sorunu yaşayan kişiler saç ekimi için mevcut seçenekleri değerlendirmek adına 4 sağlık nedenini açıklıyoruz.

Androjenik Alopesi

Androjenik alopesi genellikle altında birçok sebep ile gelişen genetik bir hormondur. Kısaca saç dökülmesini tetikleyen bir hastalıktır. Saç köklerinin tamamen yok edilmesi ve yara dokusunun değişmesiyle oluşmaktadır. Bazı durumlarda saç dökülmesi aşamalı olarak gelişme kaydederken diğer durumlarda ise hızlı bir şekilde ilerleyebilir ve şiddetli kaşıntı ve ağır ile eşlik eder. Sonuç itibariyle saç kayıplarının ortaya çıkacağından dolayı saç ekimi operasyonu olmayı gerektirir.

Genetik

Erkek tipi veya bayan tipi kelliğin oluşmasının en yaygın nedeni ise genetiktir. Aileden alınan genetik genler saçların kaybedilmesi hususunda oldukça büyük hassasiyet taşımaktadır. Durum genellikle saç tellerinin incelemesiyle ve daha sonra yere düşmesiyle başlar. Bu durum yıllar boyu tamamen kel kalıncaya kadar devam eder ve dökülür.

Saç Çekme Bozukluğu

Psikolojik durumu yerinde olmayan kişilerde görülen bir dökülme tipidir. Tamamen kişinin kendi psikolojisine dayalı saç çekme olarak bilinen “Trichotillomania” bireylerin kendi saçlarını çıkarmaya zorladığı psikolojik bir durumdur. Başın en üst kısmında veya kaş ve kirpik kıllarının tamamen yok olmasına neden olabilmektedir.

Trichotillomania psikolojik bir bozukluk olduğundan ötürü psikoterapilerde tedavi edilmektedir. Bununla beraber, kalıcı saç dökülmesi oluşursa, saç ekimi işlemiyle saçların eski haline getirilmesinde uygun bir seçenektir.

Hipertiroidi

Hipertiroidi, aşırı düzeyde aktif olarak salgılanan tiroid bezi yüzünden ortaya çıkar. Bu durum saç dökülmesinin yanında kilo kaybına, kızarıklıklara da neden olmaktadır. Tiroid durumunun başarılı bir şekilde tedavisi saçların büyümesine yardımcı olabilir. Genellikle yavaş ilerleyen bir süreçtir ve saçların tamamı geri gelebilir. Daha hızlı sonuçlar elde edebilmek için saç ekimi ameliyatı sizin için seçenek olup olmadığını doktorunuza danışmanız gerektirdiğini belirtebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Saçlar Neden Dökülür? Başlıklı içerimizde saç dökülmesinin tedavisi, prp destekli büyüme faktörlü saç ekimi işleminin nasıl yapıldığı hakkında bilgilere erişebilirsiniz.

Doktor ve uzmanların şehirlere göre listelendiği, makale ve videoların yer aldığı Türkiye'nin kapsamlı saç ekimi platformu.

saç ekimi merkezinizi ekleyin

E-BÜLTEN'E KAYDOLUN