Türkiye'nin En Kapsamlı Saç Ekimi Platformu


KENDİ SAÇ KÖKÜNÜZLE SAÇ EKİMİ

Tıp sonunda kelliğe de çare buldu. Tedavi umudu Amerikan ve İngiliz bilim insanlarından geldi. Hastadan alınan kök hücreden saç kökü elde etti.


Genetik laboratuarlarda insanlardan alınan saç köklerindeki hücrelerden saç üretilmesi işlemleri son yaklaşık 10 yıldır çok hızlı çalışmalar içerisindedir. Amerika’da ve İngiltere’deki çalışmalarda saç dökülmesindeki umutlar için çok güzel bir adım olduğuna inanıyoruz.

Henüz deney aşamasındaki tedavi ile hastanın kendi hücresi alınıyor ve laboratuar ortamında saç kökü hücresi üretiliyor. Fare derisinin sırtına insan derisinin impalante edilmesi ile insan derisinde saçlı deri çoğaltıldı. İşin şuandaki en özet boyutu budur. İşlemin en zor yanı 3 doku tipinin aynı anda çoğaltılmasıdır.

İşlemlerin hızlı yapılabilmesi için hem bağ dokusunun çoğaltılması lazım çünkü saçın altındaki destekleyici bir bölümdür. Bir diğer önemli olan konu ise kıl kökleridir. Kılı çıkaran kök hücrelerin orada çoğaltılmasıdır.

Bu yeni olarak kabul edilen teknik herkese uygulanabilecek. Ancak doktorlarımız riskleri konusunda uyarıyor. İnsan vücudundaki hücreler çoğaltılacağa ve insan vücuduna enjekte edileceği için bir kanser riski söz konusu olabilir.

Dr. Servet Terziler

Doktor ve uzmanların şehirlere göre listelendiği, makale ve videoların yer aldığı Türkiye'nin kapsamlı saç ekimi platformu.

saç ekimi merkezinizi ekleyin

E-BÜLTEN'E KAYDOLUN