Türkiye'nin En Kapsamlı Saç Ekimi Platformu


FUE SAÇ EKİMİNDE SON YENİLİKLER NELER

Saçlar daha çok erkeklerde döküldüğü zannedilirken aslında bayanlarda da saç dökülmesi oldukça fazla görülür.

Kısaca saçlarımız neden dökülür?

Saçlarımızın dökülmesindeki asıl sebep genetik sebeplere bağlıdır. Genetik yapımızda saç dökülmesine yatkınlık var ise muhakkak saçların dökülmesine etkisi vardır. Bununla beraber bir takım hastalıklar ve rahatsızlıklar var ise saç dökülmesini arttıran sebepler arasındadır. Bunların içerisinde belki stres faktörü en önemlisidir. Ama çok daha önemlisi kadınlar için polikistik over sendromu olarak adlandırdığımız saç dökülmesi vardır. Overlerde salgılanan bir takım hormonlar yüzünden erkek tipi saç dökülmesi bayanlarda da görülebilir. Bayanlarda saç dökülmesinin genel paterni genetik ve hormonal sebeplere bağlı oluşmaktadır. Testosteron olarak belirttiğimiz erkeklik hormonun yüksek olmasına bağlı saç dökülmesiyle bayanlar da daha sık karşılaşabiliyor.

Polikistik over sendromu belirtileri


Erkeklerde ise saç dökülmesindeki asıl sebep genetik durumlardan dolayı oluşabilmektedir. Örneğin üç kardeş düşünün. Üç kardeşin hepsi aynı genetik yapıda birinci kardeşin saçları 20’li yaşlarda dökülüyor, diğer kardeşin 30’lu yaşlarda saçları dökülüyor, üçüncü kardeşin ise 40’lı yaşlarda saçları dökülüyor.

Bunun sebebi aslında saç dökülmesine genetik sebeplere bağlılıktan kaynaklıdır ama stresi en fazla tutan 20’li yaşlarda olan kardeş 40’lı yaşlarda olan kardeşe göre daha erken yaşlarda saçlarını kaybedebilir. Çünkü sürekli saçın döküldüğünü hissedersiniz, saçlarım sürekli dökülüyor diye düşünmeye başlarsanız ister istemez saçlarınız daha çok dökülecektir.

Saç Ekiminde Hangi Tedavi Yöntemleri Uygulanıyor?

Saç ekimi konusunda saçı dökülen bir kişi saç ektirmeye karar verdiyse size uygun tedavi yöntemi uygulanıyor. Saçlar yeni olarak dökülmeye başladıysa prp kök hücre tedavisi uygulanarak saçların dökülmemesine yönelik bir takım işlemler yapılmaktadır. Prp tedavisinin başarısı son derece yüksektir ve bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Saç dökülmesi %70 oranında artmış bir kişiye uygulanabilecek tek müdahale saç naklidir.

Yüz hatlarınıza ve yaşınıza uygun saç çizgisi planı oluşturulduktan sonra saçlar sıfır numaraya kesilerek operasyona başlanır. Saçlarınızın traşı tarafımızca sağlanmaktadır.

Bazı hastalar saçlarını sıfır düzeyinde kestirmek istemeyebilir. Saçlarınızı uzun seviyede bırakarak Dhi saç ekimi tekniği ile saçlarınızı hiç kestirmeden saç ekimi operasyonu olabilirsiniz. Bu tekniğin avantajlarını ve nasıl yapıldığını inceleyebilirsiniz.

Saç çizgisi tasarımı


Saç ekiminde şuan günümüz koşullarında en iyi ve başarılı sonuçları yansıtan teknik fue saç ekimi tekniğidir. Fue saç ekimi yöntemi iki kulak arasında kalan bölgeden alınan kökler ile yapılır. Bu bölgedeki saçlar dökülmeme özelliğini taşıdığı için buradaki kökler alınarak saç dökülmesi sorunu yaşanan bölgelere ekim işlemi gerçekleştirilir. Kökler tek tek alınır. Bu durumu tabiri caizse iğne ile kuyu kazmaya benzetebiliriz.

Saç kökleri lokal anestezi altında ağrı acı hissetmeden mikromotor cihazı yardımıyla 0.5mm, 0.8mm iğne çaplarından oluşan minik uçlu iğneler ile kökler alınır.

Kök alımı aşamasında ekilecek olan kök sayısına göre ortalama olarak 3, 4 saat arasında sürebilmektedir. Hastanın saç dökülmesi alanıyla orantılı sayıda alınan kökler soğuk ve steril solüsyonlu kaplar içine konulur ve daha sonra tekli, çiftli olarak ayrıştırılır.

Alınan saç kökleri


Kök alımı aşaması tamamlandıktan sonra alınan saçların gireceği saç delikleri açılır. Bu aşama ortalama 30, 45 dakika arasında sürmektedir. Kanal açımı sırasında ağrı veya acı hissetmezsiniz.

Saç kanalları açıldıktan sonra alınan köklerin yerleştirilmesi sağlanır. 30, 40 derece açı ile köklerin ekim işlemi yapılır.

Kök nakli aşaması


Saç Ekimi Kaç Saat Sürer?

Ekim aşaması 3,4 saat sürer. Saç ektirme operasyon süresinin asgari süresinin toplamı 9,10 saat arasında sürmektedir. Ekilecek alan çok fazla değil ise alınacak saç kökü çok fazla değil ise 6,7 saat arasında operasyon tamamlanabilir.

Saç ekimi şuanda İstanbul veya Türkiye genelinde çok farklı yerlerde ve birçok merkezlerde gerçekleştirilebiliyor. Operasyonun sağlıklı düzeyde olabilmesi için saç ekimi işlemi yaptıracak olan hastalara önerimiz hastane ortamında, ameliyathane koşullarını taşıyan yerlerde operasyon olmanız gerektiğini belirtmek isteriz.

Operasyonun ameliyathane ortamında yapılması çok önemlidir. Çünkü uygulanacak olan işlem tıbbi bir müdahaledir.

Ekilen Saçlar Tekrar Dökülür Mü?

Ekilen saçlar ne zaman çıkar ve aradan ne kadar süre geçmesi gerekir?

Ekilen saçların dökülmesi mümkün değildir. Çünkü kökleri aldığımız ensenin üst kısmı yani iki kulak arasındaki mesafede kalan yer genetik anlamda dökülmemeye kodlanmış olan bölgedir. İleri yaşta ve saçları dökülmüş olan kişilerde sizler de dikkat etmişsinizdir ki iki kulak arasında kalan bölgedeki saçlar asla dökülmezler.

Saç ekimi sonrası ekilen saçların %70 asgari düzeyde çıkması altı ayı bulurken, saç köklerinin tam anlamıyla çıkması ise 1 yıl gibi süre sonunda nihai sonuç elde edilmektedir.

Operasyondan 1 yıl geçtikten sonra artık saçlarınızı istediğiniz kısalıkta ve uzunlukta kestirebilir, boyatabilir, şekillendirilebilir, fön yaptırabilirsiniz. Yani kısacası istediğiniz her uygulamayı yaptırmakta özgürsünüz. Arka bölgeden almış olduğumuz saçlar çok güçlü olduğu için güçlü saçların kalitesine sahiptir. Ekilen saçlarda daha gür, parlak ve kaliteli olduğunu sizlerde fark edeceksiniz.

Saç Ekiminde Ekilen Saçlar Doğal Gözükür Mü?

Ekilen saçların anneden doğma saçlarıyla eşdeğer kalitede olacak mı?

Ense bölgesindeki saçlar daha kaliteli düzeyde olan köklerdir. Örneğin özellikle saçları dökülen kişilerde öndeki saçlar tüy gibi cansızlaşmış gözükebilirken arkadan alınan köklerin daha kalın, parlak ve sağlıklı kökler olduğundan dolayı daha kaliteli düzeyde olmaktadır.

Saç ekiminden sonra özellikle saç sıklaştırma işlemiyle ilgili cerrahi işlem yapmış olduğumuz hastalarımızda yine saç dökülmesi sorunu devam ediyorsa ikinci bir seansa ihtiyaç duyulabilir.

Saç Ekimi Hakkında Bilinmeyenler Nelerdir?

Hastalarımızın bilinçlenmesi açısından saç ekiminde önemli düzeyde olan şey aslında arkadan öne doğru getirmiş olduğumuz saçlar yaklaşık olarak 10.000 ve üzeri saç telini arkadan alabiliyoruz. Bir kişide de ortalama olarak 100.000 üzeri saç teli bulunmaktadır. Saçları seyrek bir kişide 70.000 veya daha az seviyede saç teli olabilmektedir.

Matematiksel olarak hesaplarsak eğer saçları dökülmüş olan bir kişide %50 veya %60 oranında saç kaybı meydana gelmektedir. Geri kalan %50 veya %40 oranında olan alandan aldığımız saçları ise ön tarafa getiriyorsunuz.

Burada bilmeniz gereken en önemli şey hiçbir saç ekimi hastası %100 oranında gür bir saça sahip olamayacaktır.

Bu bilinçle hareket edildiğinde saç ekimi memnuniyeti de artmış olacaktır.

Burada önemli olan aşama hastaların gerçekten kendileri için olabilecek en iyi saç dizaynının yapılmasıdır. Dizayn derken kastımız alınan saç köklerinin nasıl yerleştirileceğidir. Çünkü bir seansta 10.000 adet saç telini aldık ve saç açıklığı çok fazla olan bir kişiye baştan sona kadar ekecek olursanız bu defa seyrek bir görüntüyle karşılaşabilirsiniz. Biz bu tip durumlarda operasyonları iki seansa ayırma gibi bir uygulama yoluna gidiyoruz. Çünkü kök alınan yerlerden 1 yıl sonra ikinci bir seans yaptırabilirsiniz. Böylelikle çok daha güzel ve iyi bir çalışma sağlamış olursunuz.

Fue Tekniği İle Saç Ekimi Nasıl Yapılır?


Saç Ekiminde Sıkça Yöneltilen Sorular

Saçlarını tamamen kaybetmiş beyin ameliyatı olan ve kafa yapısı bozulan kişiler saç ektirebilir mi?

Evet saç ekimi yapılabilir. Öncelikle beyin ameliyatı olduysanız beyin ameliyatı olduğunuz bölgede ciddi bir takım izleriniz oluşmuştur. Bu izler cerrahi kesi izleridir. Cerrahi izlerin olduğu yerlere saç ekimi yapılabilir. Beyin ameliyatında kafa tasınız deformasyon olmuş olabilir. Öncelikle bu tip problemlerde en önemli şey izlerin kapatılabilmesi, saç ekimiyle izlerin olduğu yerlere saç ekerek izleri belirginsizleştirmek mümkün olacaktır.

Eğer kafa yapınızda bir deformasyon var ise bu kısımlarda yine düzeltilebilir. Kafa yapınız tekrardan açılarak kemik veya benzeri maddeler eklenerek oranın üzerini kapatmak mümkündür. Yani kafa tasını daha şekilli bir hale getirilebilmesi mümkündür. Beyin ameliyatı yapılmış kişilerin saç ekimi yapılmasında hiçbir sakıncası yoktur.

Tamamen saçları dökülmüş bir kişinin farklı kişilerden alınan saç kökleriyle saç ekimi yapılabilir mi?

Saç ekiminde başka birisinden alınan kökler ile saç ekimi yapılamaz. Alopesi totalis olarak belirttiğimiz yani vücudun hiçbir yerinde kıl kökü olmayan insanların saç ekimi yaptırması mümkün değildir.

Saç ekimi kimler tarafından yapılması gerekmektedir?

Saç ekimi tamamen Plastik Cerrah ve Dermatoloji Uzmanı tarafından yapılması gerekmektedir. Saç ekimi yaptıracak olan bir bireyin operasyonu sağlayacak kişinin gerçekten doktor olmasından emin olması gerekmektedir. Çünkü yapılacak işlemin geri dönüşü yoktur ve basit bir enfeksiyon hatasından dolayı yüzünüzde farklı bir komplikasyon durumu oluşabilir.

Saç ekimi yaptıracağınız kişinin gerçekten Plastik Cerrah olup olmadığını kontrol etmek için aşağıda bulunan siteye girerek doktorun Adını Soyadını yazıp sorgulama yapabilirsiniz.

http://plastikcerrahi.org.tr/Doktor-Arama

Fue saç ekimi tekniğiyle sakal ve bıyık ekimi yapılabilir mi?

Fue tekniği ile sakal ve bıyık ekimi yapılabilir. Çok sık olarak yapmış olduğumuz bir operasyondur. Saç ekimi dışında sakal ve bıyık ekimi konusunda başvuran hastalarımız oldukça çoktur.

Bunun dışından kadınlarda ise saç ekimi, kaş ekimi, kirpik ekimi gibi estetik uygulamalar sıklıkta yapmış olduğumuz işlemler arasındadır.

Op. Dr. Fatih Dağdelen

Doktor ve uzmanların şehirlere göre listelendiği, makale ve videoların yer aldığı Türkiye'nin kapsamlı saç ekimi platformu.

saç ekimi merkezinizi ekleyin

E-BÜLTEN'E KAYDOLUN