Türkiye'nin En Kapsamlı Saç Ekimi Platformu


DHİ EN YENİ TRAŞSIZ SAÇ EKİMİ TEKNİĞİ

Dhi saç ekimi tekniği son yıllarda sıklıkla kullanılan ve başarılı bir tekniktir. İngilizce karşılığı ise Direct Hair Implant anlamını taşımaktadır. Saçları sıfır düzeyde kestirmeye gerek duyulmadan hem bayanlar da hem de erkeklerde kullanılabilen bir tekniktir.

Fue saç ekimi yöntemiyle 1cm2’ye 40, 45 greft saç kökü ekimi yapılabilirken dhi saç ekimi tekniğinde 110, 120 greft saç kökü ekilebiliyor. Doğal olarak ekim yapılan bölgedeki saç kökünün artması ve dokuların daha az hasar alması bakımından çok iyi avantaj sağlıyor. Dhi yönteminde her hangi bir sıkıntı olmadan saçlara istenilen yönde ekim yapılabiliyor ve şekil verilebiliyor.

Dhi ile saç ekimi


Dhi saç ekimi yöntemi aynı zamanda kaş, sakal ve favori ekimi gibi operasyonlarda da oldukça doğal ve başarılı sonuçlar sağlayabilmektedir. Doku yaralanmaları daha az olduğu için ağır şartlar içerisinde çalışan hastalar için oldukça ideal bir tekniktir. Donör bölgesi yani köklerin alındığı verici bölgenin yetersiz olduğu durumlarda sakal bölgesinden alınan kökler ile de saç ekim operasyonu sağlanabilmektir.

Önceden alınan kökler tekli ve çiftli gruplar halinde ayrıştırma işleminden geçerek kalemler içerisine yerleştirilir ve istenilen sıklıktaki saç ekim işlemi tek seansta, ekibin tecrübesine uygun olarak tamamlanır. Böylelikle bir den fazla seans yaptırmaya gerek duymazsınız.

Bir önceki yazımızda dhi saç ekimi tekniği hakkında önemli ayrıntılara değinmiştik. Şimdi detaylı olarak operasyonun nasıl yapıldığı, hangi aşamalardan geçildiği, avantajlarının neler olduğu, dhi saç ekiminin fue yönteminden farkı, operasyon öncesi ve sonrası hakkında sıkça sorulan soruların yanıtlarını detaylı olarak sizlere aktarmak istedik.

Buyurun beraber inceleyelim..

Dhi Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

1) Kök alımı: Saç kökleri verici alandan 1mm ince iğneler yardımıyla lokal anestezi altında ağrısız bir şekilde alınır ve tek tek çıkarılır. Alınan saç kökleri tekli ve çiftli köklerin ayrıştırma işlemi yapıldıktan sonra özel solüsyonlu kaplar içerisinde bekletilir.

2) Köklerin yerleştirilmesi: Dhi saç ekimi tekniğinde kanal açma işlemine gerek duyulmadan “implanter” ismi verilen alet ile ucundaki 1mm çapında olan iğneler içine saç kökleri tek tek yerleştirilerek istenilen açı ve derinlikte köklerin yerleşimi yapılır.

3) Doğal sonuç: Saç kökleri doğru çıkış açıları ve derinlikleriyle yerleşimi yapıldıktan sonra %100 doğal sonuçlar ve canlılık sağlar. Ekilen saçlar artık ömür boyu dökülmeyecek ve devamlı olarak uzayacaktır.

Greft alma  İmplanter Kalemi  Saç kökü yerleşimi

Tamamen Güvenli

 • Diğer fue saç ekimi tekniğine göre dhi tekniği %100 daha güvenlidir. Oldukça fazla sıklıkta kök ekimi yapılabilir.

Doğal Sonuç

 • Ekilecek olan köklerin yön planı, yerleştirme açısının tam kontrolünü sağladığı için %100 doğal sonuçları yansıtır.

Ağrısız, Acısız

 • Lokal anestezi altında uygulandığı için ağrı acı hissetmezsiniz. 1mm çapında iğneler kullanıldığı için ferah bir operasyon süreci geçirirsiniz.

Kök Yaşam Garantisi

 • Dhi saç ekimi tekniğinde %90 canlılık payı bulunan saç kök hücreleri alınarak köklerin uzun vadeli yaşam garantisi vardır.

Yaşam Boyu Büyüme

 • Operasyon esnasında ömür boyu büyüme ve gelişme kaydeden saç kökleri tercih edilir ve hastaya kökler yerleştirilir.

Direct hair implant


Dhi Saç Ekimi Tekniğinin Avantajları Nelerdir?

 • Dhi saç ekimi tekniği diğer kullanılan fue saç ekimi tekniğine göre daha fazla kök ekimi işlemi uygulanabilir.
 • Santimetrekare başına daha fazla kök ekimi yapılabilir.
 • Fue tekniğine göre daha hızlı iyileşme görülmektedir.
 • Saçların operasyon öncesinde sıfıra kestirilmesine gerek yoktur.
 • Kökler doğrudan kalemlerle yerleştirildiği için ciltte travma ve yara izi yaratmaz.
 • Kanama seviyesini en az asgari düzeye getirir.
 • Kökler doğrudan yerleştirildiği için ekim enfeksiyon oluşma riski azdır.
 • Dhi saç ekimi yöntemi hasta açısından daha az yorucu ve konforludur.
 • Ekim sırasında köklerin hayatta kalma oranı oldukça fazladır.
 • Sadece saç ekimi değil aynı zamanda sakal, bıyık ve favori ekimi yapılabilir.
 • İnce uçlu iğneler kullanıldığından dolayı ve operasyon kalemle yapıldığı için saç çıkış açıları daha düzgün seviyede belirlendiğinden daha doğal gözükür.
 • Kafanızda yeterli kök bulunmuyor ise vücudun farklı bölgelerinden alınan köklerle de saç ekimi işlemi yapılabilir. Göğüs ve sakal bölgesinden bulunan kıllar da mevcut köklere takviye edilebilir.

Dhi Saç Ekimi Tekniği İle Fue Yönteminin Farkı Nedir?

 • Fue saç ekimi tekniğinde santimetrekare alana daha sınırlı sayıda kök ekilebilirken dhi saç ekimi yönteminde 2 kat daha fazla kök ekimi işlemi yapılabilmektedir.
 • Fue saç ekimi tekniğinde köklerin giriş yapacağı alana saç kanalları açılarak kök yerleşimi yapılır. Bu işlem sırasında kan pıhtılaşması meydana gelir. Dhi tekniğinde ise minik mikron ölçülere sahip kalem iğneler kullanıldığı için kanama riski oluşmaz. Saç kökleri deri altına direk olarak doğru açılar ile yerleştirilir ve operasyonun başarı oranı yüksek olur.
 • Bayanlarda ve erkeklerde saç kestirilmesine ihtiyaç duyulmadan operasyon yapılabilir.
 • Köklerin alınmış olduğu iki kulak arasında kalan, ense bölgesinin üst kısmında bulunan kökler operasyon için yetersiz gelirse sakal ve göğüs kıllarından alınan köklerle de saç ekimi işlemi uygulanabilir.
 • Fue tekniğinde alınan kökler tekli ve çiftli olmak üzere ayrıştırma işlemine tabi tutulur. Alınan kökler ayrıştırma işlemi sırasında ölebilmektedir. Dhi tekniğinde ise alınan kökler direk saç implant kalemi içine yerleştirildiği için köklerin yaşam oranı daha yüksektir.
 • Fue tekniğinde saç kanalları açılıp alınan kökler yerleştirildiğinden dolayı saçlar doğru açılar ile çıkmayabilir. Dhi saç ekimi işleminde ise istenilen yönde saç kökleri yerleştirilebildiği için saçlar doğru açılar ile çıkar.
 • Fue saç ekimi tekniğinde ekim yapılan bölgede kök yerleşimi sonrasında yaralanmalar meydana gelebilir. Dhi saç ekimi tekniğinde ise yaralanmalar meydana gelmediğinden dolayı daha kısa süre içerisinde iyileşme başlar ve daha erken süre içerisinde saçlar çıkmaya başlamaktadır.
 • Dhi saç ekimi yönteminde kullanılan implant kalemleri tek kullanımlık olduğu için operasyon steril koşulları içerir ancak fue tekniğine göre zahmetli ve zaman isteyen bir işlem olduğundan dolayı dhi saç ekimi fiyatları fue tekniğine göre maliyetli bir operasyondur.
 • İmplant kalemleri ucunda 0.1mm çapında iğneler olduğundan dolayı köklerin yerleşimi sağlandığı sırada ağrı veya acı hissetmezsiniz.
 • Dhi saç ekimi operasyonunda iyileşme süreci 1 haftayı kapsamaktadır. Operasyondan 1 hafta sonra kafanızı yıkayabilir, sosyal faaliyetlerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Dhi sıkça sorulan sorular


Dhi Saç Ekimi Öncesi Sıkça Sorulan Sorular

Dhi saç ekimi öncesinde hangi önlemler alınmalıdır?

Dhi saç ekimi işlemi öncesinde bir takım özel önlemler almanız gerekmektedir. Saç köklerinin implanter kalemiyle yerleştirilmesi esnasında oluşabilecek kanamanın önüne geçmek için operasyondan 1 hafta önce kan sulandırıcı etkiye sahip aspirin, ağrı kesici vb. ilaç kullanımının olmaması gerekmektedir.

Dhi saç ekimi öncesinde ekilecek kök sayısını nasıl hesaplıyorsunuz?

Hastanın saç dökülmesi yaşadığı alanın büyüklüğüne göre maksimum derecede kök alımı işlemi sağlandıktan sonra saç kökleri mikroskop yardımıyla incelenir. Sonrasında kök ayrıştırma uygulanır. Alınan köklerinin sayısı bilgisayar ortamında sayılır. Bunun haricinde şeffaflığı sağlamak açısından hastalarımızı alınan köklerin resimlerini çekmeye teşvik ediyoruz.

Bayanlarda ve erkeklerde saç çizgisi tasarımı nasıl olmalıdır?

Bayanlarda ve erkeklerde saç çizgisi yüz yapısına uygun olarak tasarlanmalıdır. Saç çizgisi tasarımında standart bir ölçü bulunmamaktadır. Yapılan çizginin tasarımı alnın doğal eğriliğini ve açısını takip eder. Açılar kaşların en yan ucundan ölçümü yapılarak yüzünüze doğal olan çizgi planı yapılır.

Tasarlanan saç çizgisi düz veya dalgalı bir şekle mi sahiptir?

Yeni oluşturulan saç çizgisi, yüz hatlarınıza doğal bir görünüm kazandırılması için düz, dalgalı ve kırık bir desene sahiptir.

Saç çizgisi tasarımı öncesinde dikkate alınması gereken önemli noktalar nelerdir?

Kaşların kemeri, kaş çizgisinin yanal uçları ve alın yapısı yeni saç çizgisi oluşturulmasında önemli noktalar olarak kullanılmaktadır.

Dhi saç ekimi ağrısız bir teknik mi?

Ağrısız bir işlemdir. Yapılacak işlem vücuda dövme işlemi yaptırmaktan daha az tahrişe neden olur. Lokal anestezi altında yapılır. Köklerin alınması ve ekilmesi sırasında hiçbir acı, ağrı hissetmezsiniz. Kök ekimi işlemi sırasında tv izleyebilir, müzik dinleyebilir, hafif bir öğle keyfi yaşayabilir ve yemek yiyebilirsiniz.

Köklerin yetersiz olmasında vücut kılları hangi anestezi kullanılarak alınır?

Vücut kıllarınız lokal anestezi altında ağrı, acı hissetmeden, vücudunuzun her hangi bir yerinde iz kalmadan kök alım işlemi sağlanır. Kökler sakal bölgesinden veya göğüs kılların alınabilmektedir.

Dhi saç ekimi steril koşullar altında yapılıyor mu?

Dhi saç ekimi tamamen steril ve güvenli bir ortam içerisinde yapılmaktadır. Hastane koşullarında ve ameliyathane ortamında yapılmaktadır. Operasyon öncesinde kullanılan tüm ekipman ve aletler sterilize işleminden geçer. Ayrıca tüm süreçlerde %100 güvenliği arttırmak bakımından tüm protokoller sıkı seviyede uygulanır.

Dhi saç nakli ameliyatı sırasında hangi araçlar kullanılır?

Her dhi saç nakli oturumunda tek kullanımlık implanter kalemleri ve iğneleri kullanılır. Kullanılan malzemeler operasyon bittikten sonra hastanın önünde her işlemden sonra yok edilir ve bir daha kullanılmaz.

Dhi saç ektirme işlemi sırasında kanama olacak mı?

Dhi tekniğinde eskiden kullanılan “fut” tekniği yani kesi yöntemleriyle “Şerit” cerrahisi ile karşılaştırıldığında çok az düzeyde kanama olacaktır.

Kök alımı ve ekimi sırasında hasta nasıl bir pozisyonda yatar?

Kök alımı sırasında hastamız yüz üstü yatarak kafanın sağa sola çevrilmesiyle kök alımı yapılır. Kök ekimi aşamasında ise sırt üstü yatarak hastamız tv izleyebilecek veya telefonuyla uğraşabilecek kadar rahat bir pozisyonda yatarken ekim işlemi yapılır.

Saçların çıkış açısı veya yönü nasıl olmalıdır?

Açılar saç köklerinin yönüne bağlıdır. Saç çizgisi üzerinde çok keskin bir açıdan (15 derece) A ve B bölgede 20-30 dereye, C bölgesine üzerinde 50 derece açıyla yerleştirilmektedir.

Dhi Saç Ekimi Sonrası Sıkça Sorulan Sorular

Dhi saç ekimi operasyonu oldum. İşe ne zaman geri dönebilirim?

Dhi saç ekimi operasyonundan bir sonraki gün işbaşı yapabilirsiniz. Operasyondan 1 gün sonra aşırı güneş ışınlarına karşı korunmanız gerekmektedir. Kardiyo egzersizleri, yüzme, fitness, hamam vb. aktivitelere 2 hafta sonra başlayabilirsiniz. Ağırlık kaldırımı ile ilgili spor veya işiniz bulunuyor ise operasyondan 4 hafta sonra başlayabilirsiniz.

Operasyondan kaç gün sonra saçlarımı kestirebilir veya boyayabilirim?

Dhi saç nakliden 15 gün sonra saç kesimi yapılabilir. Saçların dökülmüş olduğu 45 günlük evre içinde yapılmamalıdır.

Nihai sonuçları ne zaman görebileceğim?

Dhi saç ekiminin tam sonucu 12 ay içerisinde görülebilir. Saç büyümesi 1 ay içinde görünür ancak doğal bir saç döngüsü olarak ekilen saçlar dökülür ve 3-5 ay sonra yeniden çıkmaya başlar.

Ekilen saçlar daha sonra dökülür mü?

Ekilen saç köklerinin %10’u doğal olarak bir kullanım ömrüne düştüğü için bir miktar dökülebilir. Ekilen kökler hormonal saç dökülmesine dirençli olduğu için ömür boyu kalacaktır.

Operasyon sonrasında her hangi bir komplikasyon durumu oluşur mu?

Operasyon sonrasında hiçbir komplikasyon oluşmaz. Ancak bazı hastalarda saç dökülmesinden sonra hafif baş ağrısı, şişme, kaşıntı gibi hassasiyet durumları oluşabilir. Operasyon sonrasında vermiş olduğumuz ilaçları kullanabilirsiniz.

Operasyon sonrasında yara izi oluşur mu?

Dhi saç ekimi operasyonu sonrasında yara izi genellikle görülmez ama kabuklanmalar meydana gelebilir. Oluşan kabuklanmalar yaklaşık 5 gün içerisinde geçer.

Operasyon sonrasında kullanılması gereken ilaç var mı?

Dhi saç nakli seansından 3 gün sonra bazı nedenlerle ağrı kesici türünden ilaçlar kullanılması önerilebilir.

Ekilen saçların düşmesini önlemek için uzun süreli ilaç kullanmam gerekiyor mu?

Dhi saç ekimi işlemi sonrasından saçların düşmesini önlemek için her hangi bir ilaç kullanmanıza gerek yoktur. Artık bu saatten sonra saçlarınız dökülmeyecektir. Dhi saç ekimi işlemi sonrasında saçların düşmesini önlemek için prp kök hücre tedavisi önerilebilir.

Verici alandan alınan saçlar tekrar çıkar mı?

Donör bölgeden alınan saçlar tekrar çıkmaz. Ancak saç kökünün bir parçası olan bazı durumlarda %5-%10 oranında saç telinin bazen geride kaldığı fark edilmiştir.

Dhi saç nakli için vücuttan alınan köklerin doğal ve tatmin edici sonuçlara neden olacak mı?

Vücut kılları saç yoğunluğunu en üst seviyeye çıkarmak için kullanılır. Doku ve büyüme hemen hemen aynıdır. Bununla birlikte vücut tüyü saç derisi saçıyla aynı uzunluğa ulaşmadığı için doğal ve tatmin edici sonuçlar yansıtacaktır.

Doktor ve uzmanların şehirlere göre listelendiği, makale ve videoların yer aldığı Türkiye'nin kapsamlı saç ekimi platformu.

saç ekimi merkezinizi ekleyin

E-BÜLTEN'E KAYDOLUN